Geocaching - Let's go outside!

3. února 2009 v 13:50 | suzann |  Geocaching
Můj muž kdysi viděl pořad o geocachingu. Já o tom nedávno četla.

Když jsem do ankety pod článkem psala slovo "geocaching", bylo to spíš kvůli zaplnění místa. Vůbec jsem netušila, že už za týden budu "lovit".

Pak jsme se totiž o geocachingu bavili s kamarádem. A najednou se tahle zábava zdála být strašně blízko. Muž našel na netu kešky umístěné poblíž našeho bydliště, a tak jsme vyrazili - na jeho popud, ven do štípajícího větru a mrazivých vloček. Takovou moc má geocaching, já měla dodnes za to, že můj muž je nejradši u televize s kafíčkem. Nikdy bych ho ani za nic nedostala ven v takovém počasí, jaké bylo ten den.


Kešku jsme ten den nenašli, ale měli jsme tip a jediný problém byla absence baterky ("do tý díry šahat nebudu"). Druhý den jsme vyrazili ven znovu, tentokrát po pozdním návratu z práce (opět nevídáno, neslýcháno). První vytipované místo jsme odložili kvůli příliš mnoha přítomným svědkům (odborně: "mudlům"). Podařilo se nám vytipovat další kešku, ale zase - ten chlápek tam v parku nejspíš přespává…

Takže jsme se vrátili k prvnímu místu a čekala nás vzrušující chvíle: opravdu tam byla! Naše historicky první keška!
Geocaching (česky se mu říká geokešing, v cizích zemích džeokešin) je celosvětová hra, ke které potřebujete jen dvě věci: počítač a navigaci GPS (a tu ani někdy ne - my například zatím hledáme bez GPS).

Hra je založena na tom, že na různých zajímavých a výjimečných místech (historicky, přírodně, architektonicky, technicky apod.) po celém světě jsou schovány malé poklady, které můžete najít i vy. Krabičkám, ve kterých jsou poklady uschovány, se říká cache (keš, znamená úkryt) a hledačům u nás hezky česky kačeři :-). Souřadnice míst, kde jsou cache ukryty, naleznete na Internetu. Najdete tam vždy také popis konkrétního místa, obtížnost hledání, obtížnost terénu, velikost krabičky, nápovědu, zkušenosti ostatních hledačů před vámi, mapku, fotografie atd.

Uvnitř kešek jsou poklady typu - hračky z Kinder vajíček, přívěšky, klíčenky, kuličky, autíčka… Taky tam najdete notýsek, tzv. logbook, do kterého se nálezce musí "zalogovat" (zapsat, přihlásit) - napíše jméno svého týmu, datum nálezu a poděkuje tomu, kdo tu konkrétní "kešku" založil. Zásadou je, že si nálezce může vzít cokoliv, ale vždy tam za 1 odebranou věc musí dát 1 jinou. Krabička se po nálezu, event. výměně a zalogování musí opět vrátit na původní místo. Nenápadně. Následně si tým zapíše přes internetové stránky, kterou cache ulovil, a už mu naskakují počty ulovených kešek.

Váš tým pochopitelně může také cache založit - pokud máte pocit, že ve vašem okolí je místo, o kterém by se měli ostatní dozvědět.

O čem ten geocaching vlastně je:

1. Objevíte zajímavá místa, o kterých nemáte ani tušení, přestože se třeba nacházejí ve vaší blízkosti. Rozšiřujete si své vědomosti. (Jinak mezi zajímavá místa se mohou počítat třeba i okenice na náměstí :-p.)

2. Uděláte něco pro své zdraví - k většině keší se musí jít alespoň kousek pěšky a následně se chvíli hledá. Některé keše jsou tak zapeklitě umístěné, že hledáte opravdu dlouho, k jiným, třeba na vrcholu Boubína, se autem fakt nedostanete :-)


3. Posílíte rodinnou sounáležitost - ideální je to pro rodiče a děti. Na výpravy se většinou vydává celá rodina anebo skupina a nevěřili byste, že když děti mají cíl vycházky, nikdy je nebolí nožičky a hledají, dokud nepadnou :). Také se to hodí třeba pro bezdětné manžele, kde jeden z páru rád chodí ven, ale druhý ne (to vím na vlastní kůži :-p).

4. Solidární efekt - v této hře fungují bez výjimek zásady fair play. Všichni dodržují, aniž by museli, určitá pravidla. Zajímavá zkušenost (a případně pro děti supr příklad).

5. Zdravá soutěživost - určitě zjistíte, že se kolem vás najednou objeví řada rodin, které také hledají, a můžete spolu navzájem soupeřit, kdo najde víc keší.

6. No a hlavně - pobavíte se! Kdo z nás neměl rád bojovky, při kterých se hledal poklad? Některé keše jsou také umístěny velmi vtipně - buď samotným úkrytem, místem, podmínkou nočního hledání…

O fenoménu Geocachingu by se dalo psát asi hodně dlouho. Myslím ale, že pro začátek vám budou tyto informace stačit a ti, kteří se budou chtít dozvědět více, odkazuji přímo na oficiální stránky www.geocaching.com. Zde se registrujete, hledáte umístění keší, zapisujete se… Kdo by potřeboval nápovědu, může mrknout na www.geocaching.cz - najde tam vysvětlení v češtině.

Fotky z kačeřích výprav ve Fotogalerii blogu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 zdeňa zdeňa | 3. února 2009 v 22:07 | Reagovat

jůů to zní dobře, to zkusíme :):)

2 suzann suzann | 4. února 2009 v 7:06 | Reagovat

Jdi do toho. Není to nic složitýho. Jen v našem dost blízkém okolí je jich schovaných snad 20!!!

3 gini gini | 4. února 2009 v 11:36 | Reagovat

Teda, namátkou jsem se podívala, kde jsou kešky v mým okolí a nestačím se divit :-)).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"