Březen 2009

Chceš jet na ferratu?

27. března 2009 v 10:38 | B-Tomas |  Ferraty
Možná nevíš co to je?
Možná už jsi o tom slyšel?
Možná to chceš zkusit?
Možná už jsi byl a možná jich máš pěknejch pár za sebou?

Já na ně nejsem expert. Zkusil jsem to loni v létě a dostalo mě to.
Dlouho jsem koukal do katalogů cestovek, sháněl informace - a toužil. Loni souhrou náhod a Boží milosti jsme s bratrem Tondou vyrazili s CK Kudrna směr Dachstein (Rakousko). Alpy.
Bylo to úžasný.
A hory mají mé srdce. Teda ten kousek, co jim Ježíš nechal.

Výstup na Stropník

25. března 2009 v 14:31 | suzann |  Výlety ven

Zaparkovali jsme před hospodou v Domaslavicích a hospodský se přišel
zeptat, kam míříme. "Na Stropník? No to se projdete, to je kus cesty!"
O to nám taky jde! :-) Bez zdržování jsme vyrazili vzhůru trochu mrazivým ránem, aspoň jsme se zahřáli. Někteří teplo posichrovali kapkou becherovky.


Několik slov o vrstvách

24. března 2009 v 9:53 | suzann |  Outdoorové vybavení
Jeden reklamní slogan praví, že neexistuje špatné počasí, jen nevhodné vybavení. Na tom něco bude.

Dnes si můžeme vybrat z rozmanitých možností moderního oblečení. Často už přesahuje ještě nedávno používané principy oblékání (spousta vrstev - "cibule"). Oblečení se úzce specializuje a už i do outdoorového světa proniká módnost a elegance.
Je rozdíl, jestli sedíme v mrazu před stanem nebo pospícháme s těžkým batohem na vrchol hory a počasí se v horách mění každou chvilku. Nezbývá, než se proměnlivým podmínkám (jak venkovním, tak tělesným) přizpůsobit. To se nám může podařit jen za předpokladu, že se budeme oblékat do různých "druhů" oblečení, z nichž každý bude plnit svoji funkci (často si jednotlivé funkce poněkud protiřečí:-) ), budeme je přidávat a ubírat a vzájemně kombinovat. Jen tak nebudeme mrznout ani umírat vedrem.


Neděle na Smíchově

16. března 2009 v 15:16 | suzann |  Výlety na stěnu

Nedělní odpoledne je čas jako stvořený pro poslední aktivitu víkendu. Je jí naše oblíbené Lezecké centrum SmíchOFF. Už jsme tam jako doma, tedy až na některé nejmenované nováčky (příslušníky klanu bojovného jména;-) ). I tací se však rychle otřepali, a hlavně překvapili svým odhodláním vylézt napoprvé stejné stěny jako ti, kteří už zde lezli třeba podruhé, potřetí.

Sobotní kačeří výprava

16. března 2009 v 10:20 | suzann |  Geocaching

Po drsném matterhornovém pochodu jsme si v sobotu 14. 3. 2009 dali oddechovku. Výchozí bod byl opět Osek, tentokrát ale přítomné "spidermany" (horolezce) zajímala Salesiova výšina neboli Letohrádek. Jen tak mimochodem jsme cestou na Výšinu odběhli hledat kešky, což byl výtečný nápad kvůli dětem.

První nás čekala v Čertově díře. Zatopená štola, která dnes slouží jako zimoviště netopýrů, byla opravdovým lákadlem pro děti. Věta "Je to MEZI vchodem a vodou" pro ně bohužel nesloužila jako informace :-). Mnohem zajímavější se zdálo být "Tamhle je nějaká žabička," ve vodě byla navíc jakási kláda, tak proč nezkusit dojít až k žabičce? :-) Holky ale byly bystré a keška byla za chvíli na světě. Na pozdějších stanovištích už se děti dorozumívaly svým vlastním slangem: "A kde budou další hračky?"


Slasti a strasti Šumavy

12. března 2009 v 19:30 | Petr Š. |  Výlety ven

Blízko italských hranic se táhne pohoří Karawanken. Jde o velmi dlouhý pohraniční hřeben spadající do Jižních vápencových Alp. Vzhledem ke své geologické příslušnosti je základním stavebním kamenem světlý vápenec. To jsou moje oblíbené hory. Mám odsud spoustu zážitků i fotografií.
Jako každý rok jsme se tam chystali i tenkrát. Jezdíme na různá místa, ale nic pro mě nikdy není takovým zážitkem, jako cesta právě tam.


Trénink na Matterhorn

9. března 2009 v 14:17 | suzann |  Výlety ven
Máme takový sen: vylézt Matterhorn. Pak jsou před námi i další hory, ale tento výstup přijde na řadu jako první (z těch větších), a to maximálně do tří let (amen! :-)). Sobota 7. 3. 2009 byla skutečným tréninkem na Matterhorn.

Vítr předváděl na hřebenech svou sílu a my šlapali sněhem z Tisé k domovu. Odborně lze to počasí nazvat asi "sychravým", ale nás nijak moc netrápilo, naopak díky němu bylo v lesích prázdno, ne jako na Václaváku.

Nejlépe se člověk poučí z vlastních chyb. Tohle jsme si z výletu odnesli.

Recenze filmu Výstup

3. března 2009 v 8:10 | suzann |  Mohlo by vás zajímat
The Climb (2002)

Tento film "z oboru" je prý těžko k sehnání, ale my jsme kuli pikle a máme ho. A stojí za to!

Profesionálně, čistě zpracovaný film s úžasnými scenériemi, v němž hrají Dabney Coleman, Clifton Davis a Todd Bridges, bude jistě i vás lákat svým vzrušujícím a přesvědčivým příběhem. Je v něm kousek od každého, od sportu a zábavy až po romantiku.

Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"