Několik slov o vrstvách

24. března 2009 v 9:53 | suzann |  Outdoorové vybavení
Jeden reklamní slogan praví, že neexistuje špatné počasí, jen nevhodné vybavení. Na tom něco bude.

Dnes si můžeme vybrat z rozmanitých možností moderního oblečení. Často už přesahuje ještě nedávno používané principy oblékání (spousta vrstev - "cibule"). Oblečení se úzce specializuje a už i do outdoorového světa proniká módnost a elegance.
Je rozdíl, jestli sedíme v mrazu před stanem nebo pospícháme s těžkým batohem na vrchol hory a počasí se v horách mění každou chvilku. Nezbývá, než se proměnlivým podmínkám (jak venkovním, tak tělesným) přizpůsobit. To se nám může podařit jen za předpokladu, že se budeme oblékat do různých "druhů" oblečení, z nichž každý bude plnit svoji funkci (často si jednotlivé funkce poněkud protiřečí:-) ), budeme je přidávat a ubírat a vzájemně kombinovat. Jen tak nebudeme mrznout ani umírat vedrem.


Snad vám následující výcuc pomůže trochu lépe se v oblečení orientovat a umět si vybrat opravdu dobré vybavení.

PRVNÍ KOMFORTNÍ VRSTVA
Souhrnně funkční prádlo, termoprádlo. Přímo se dotýká naší pokožky jako první vrstva oblečení. Základní pocitový komfort dodá tím, že ji udržuje v suchu - dobře odvádí pot od těla, předává jej další vrstvě oblečení nebo odpařuje tuto vlhkost pryč, přímo do vzduchu. Chrání před přehřátím i chladem (tedy termoregulační vrstva).
Možná si kupujete 100% bavlněná trička a říkáte si, proč hned machrovat s funkčním prádlem ze zvláštních vláken. Klasické bavlněné materiály však vykazují velkou nasákavost a s mokrými koláči v podpaží může ve větru dojít k výraznému prochladnutí. Termoprádlo (funkční prádlo) je však určeno pro větší zatížení než zmiňované prádlo bavlněné. Materiál funkčního prádla, to znamená tkaniny a pleteniny z umělých vláken, jsou navíc vhodné pro alergiky, a jelikož dobře odvádí vlhkost, nemusíte se bát večer tričko přeprat, protože ráno bude jistě připravené k dalším dobrodružstvím. Speciální vlákna neabsorbují vlhkost, nenabobtnají, takže meziprostory ve tkanině zůstávají otevřené a zachovají si prodyšnost. Díky stálému suchu materiálu nemají šanci bakterie a plísně. Oblečení, které nenacucá vodu, navíc nestudí, ani když se zapotíte. Další výhodou je nízká hmotnost oblečení.
Důležitost spodního prádla skokem vzrostla ve chvíli, kdy se začaly vyrábět obleky z materiálů nepromokavých a přitom pro vodní páru propustných. Aby tento zázračný obleček plnil svoji "nepropro" funkci (=nepromokavý+propustný), nesmí se stát, že vlhkost, kterou produkuje naše tělo, zůstane nacucána do bavlněného trička nebo košile flanelky. Kvalitní "spoďáry" by si měli lidé povinně kupovat k "nepropro" oblekům (nebo by mohly být v ceně obleku)!
Asi nejznámější příklad funkčního prádla je Moira.

DRUHÁ POHODOVÁ VRSTVA
Oproti třetí je slabší a oproti první je více stvořena pro potěchu oka. Prostě a jednoduše, jsou to samá krásná trička, košile, roláky, halenky, mikiny a další parádičky. Pomáhají nám dobře vypadat a trochu tepelně izolovat. Opět odvádějí tělesnou vlhkost do vnějšího prostředí, případně do dalších vrstev oblečení. Ochrání před drobným mechanickým poraněním těla a UV zářením. Jsou to materiály z technických vláken, příjemného designu, objemných materiálů s velkým objemem vzduchu. Do této kategorie patří nejlehčí fleecové oblečení, materiály typu microstretch a podobně.

TŘETÍ HŘEJIVÁ VRSTVA
Už název napovídá základní funkci - tou je tepelná izolace. Celá řada tzv. flísu je všeobecně známá, ale není jediným možným řešením. Přírodní materiály, jak vlna, tak peří, zastupují jeho funkci také velice dobře. Různé úpravy materiálů vylepšují vlastnosti této vrstvy a rozšiřují pole využití. Oblečeme ji při outdoorových a jiných činnostech za méně příznivého nebo chladného počasí. Jsou lehké, neabsorbují vlhkost, vytváří výbornou tepelně izolující vrstvu. Pokud je namočíme, velmi rychle uschnou. Díky své obrovské propustnosti vzduchu i vodních par je tato 3. vrstva ideálním oblečením pro aktivní pohyb v chladném počasí bez větru. Samy "flísky" jsou ale bezbranné proti větru, proti kterému nás ochrání až další "slupka" - větrovka.

Softshell
Spojením tepelné a protivětrné ochrany s určitou nepromokavostí a lepší mechanickou odolností se vyznačují materiály s názvem softshell. Jsou k dispozici od roku 2001 a poskytují v jediném výrobku dostatečný komfort pro převážnou část outdoorových aktivit v běžných klimatických podmínkách. Je to vlastně takové "2 v 1", spojuje hřejivou a ochrannou vrstvu.
Musí uchovávat izolační vrstvy pod sebou suché, aby zabránila nežádoucím ztrátám tepla. Musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, a zároveň musí chránit izolační vrstvy před akumulací vlhkosti vzniklé pocením zevnitř. Proto se na vrchní vrstvu používají různé materiály s membránou - lamináty, zátěry, nebo s impregnací. Tyto materiály zabraňují proniknutí větru a vody do systému oblečení. Materiál této vrstvy je proto robustní a s vodoodpudivou úpravou.

ČTVRTÁ OCHRANNÁ VRSTVA
Vrchní vrstva splňuje dvě základní funkce: ochranu proti větru a ochranu proti vodě. Větrovky se stále využívají pro svou vysokou prodyšnost a sbalitelnost do malého balíčku. Nejznámějším materiálem je PERTEX. Nepožadujeme od nich nepromokavost, protože tu zajistí až pátá vrstva. Dokud na nás nepadá voda, odvedou výbornou službu. Také v mrazivém počasí, padá-li suchý sníh, najdou uplatnění.

PÁTÁ NEPROPRO VRSTVA
Pátá vrstva musí být opravdu nepromokavá, oproti pláštěnce však musí být schopna propouštět vodní páru, kterou naše tělo neustále produkuje. Současně požadujeme, aby byla nepřekonatelnou překážkou pro vítr. Není jednoduché vyrobit materiál s takto protichůdnými vlastnostmi, a proto kvalitní nepromokavé a přitom prodyšné obleky jsou stále dost drahé. Jsou dva způsoby, jak je vyrobit. První možností je zátěr, nanesený na tkaninu (tzv. klimatická membrána), druhým řešením je membrána skutečná, samostatně existující. Ta bývá nejčastěji nalaminována na tkaninu nebo volně zavěšena mezi svrchní tkaninu a podšívku. Ušité obleky mají přelepené švy, aby byla zaručena opravdová nepromokavost. V normálním pohybovém režimu "stíhají dýchat", tedy propouštět z našeho těla odpařovanou vodní páru. Čím méně oblečeni pod nimi budeme, tím lépe. Při sportování se v nich nejspíš zpotíme, ale to už není jejich chyba. Prognostici předpovídají výrobu obleků, ve kterých se člověk přestane potit, až na rok 3456.
Tzv. nepropro materiály často nasazujeme až s potřebou chránit se před vodou (je rozdíl mezi voděodolností a nepromokavostí), poněvadž i přes někdy až neuvěřitelné technologie zaručující odvedení tělesné vlhkosti do vnějšího prostředí se v nich člověk může "zapařit".
Tyto druhy oblečení poslouží při opravdu nepříznivém počasí - při dešti, sněžení a silném chladném větru."Proč mám na konci článků klikat na odkazy, místo aby informace byly hned v jednom článku?"
Některé odkazy jsou totiž tak dobře propracované, že by vznikl článek na deset stránek - a navíc, vlastně bych jen informace z odkazu kopírovala. Ale to nechci - ať si svou slávu užije pravý autor hodnotných informací!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gini gini | 25. března 2009 v 12:26 | Reagovat

Pěkný a praktický článek. Placená reklama? :-D

2 suzann suzann | 25. března 2009 v 13:05 | Reagovat

Tím chceš říct, že jsem zpracovala 4 různé články o oblečení - a vypadá to jako obšleh??? :-)

3 gini gini | 25. března 2009 v 14:39 | Reagovat

Ne, že si tě někdo zaplatil, abys napsala reklamu na jeho výrobky :-) a myšleno jako vtip :-D.

4 B-Tomas B-Tomas | 26. března 2009 v 11:12 | Reagovat

Nahodou autorka  obětavě testuje nevhodné oblečení v extremních podmínkách.Každý řádek má cenu  zlata.

5 Janča Janča | 22. prosince 2012 v 18:48 | Reagovat

Já jsem letos koupila příteli funkční prádlo tady http://www.panskamoda.eu/funkcnipradlo Byl to můj první nákup funkčního prádla, tak jsem zvědavá, jestli bude spokojený :-)

6 Monča Monča | 26. srpna 2013 v 10:58 | Reagovat

Moc dobrý článek, díky za něj. Já bych jen dodala k té první vrstvě. Jsme zvyklý pod termo prádlo nosit běžné spodní prádlo. Protože se potíme i v intimních partiiích a je třeba i těchto míst odvádět vodu a pot kvůli různým plísním, ekzémům a mykózám, je dobré používat spodní prádlo, které také funguje. Nejvíce se to ocení třeba při sportovních aktivitách nebo je ocení ten, kdo se víc potí. Vyzkoušela jsem kalhotky s mikrovláknem stříbra a během léta na treku i na kole.Nezůstal žádný pot ani pach potu na kalhotkách.

7 Amba Amba | 28. února 2016 v 12:38 | Reagovat

Funkční termoprádlo vhodné i na pracovní účely

https://www.vochoc.cz/pracovni-odevy/funkcni-pradlo-a-termopradlo/?idKategorie=70

8 Panic Panic | 9. prosince 2016 v 11:03 | Reagovat

Výhodné sety termoprádla- výtečný vánoční dárek- https://www.nejoutdoor.cz/vyhodne-sety/

9 Maxik Maxik | 17. února 2017 v 11:25 | Reagovat

Pánské funkční prádlo, které se hodí pro venkovní lítačku- ¨

https://www.znackovy-sport.cz/259-panske-funkcni-pradlo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"