Slackline - seznamte se

22. dubna 2009 v 14:18 | Štěpán |  Už jste slyšeli o tomhle?

Slackline je novodobý sport, zábava, která se do Čech dostala z Ameriky, přesněji z horolezecké oblasti Yosemite. Když se kvůli špatnému počasí nedalo lézt, horolezci na parkovištích zkoušeli balancovat a chodit po řetězech napnutých podél parkovišť. Po nějaké době řetězy vyměnili za textilní popruh, který napínali mezi stromy nebo jiné pevné body, poté začali "lajny" napínat ve výšce mezi skalními vrcholky, a nová adrenalinová záležitost byla na světě. Sport si získával více a více příznivců a začal se rozšiřovat po světě. Do České republiky ho přinesl extrémní horolezec a fotograf Heinz Zak.

Slackline vypadá jako podivné provazochodectví. Není ale tak nebezpečný a může se jí věnovat opravdu skoro kdokoli (lajny se nedoporučují pouze lidem trpícím problémy s kyčlemi a klouby nohou). Slackline v překladu znamená volný nebo povolený popruh. Při zatížení se totiž oproti cirkusáckým ocelovým lanům prověsí. Na chození se používají ploché textilní popruhy široké 2,5 cm (jeden palec). Po lajně se chodí, skáče, běhá a dělají se na ní různé triky. Kolem "lajny" se většinou schází více lidí, takže kromě pohybu je to supr příležitost se seznámit, pokecat, užít si srandy.


O cože teda go?
Chůze po "lajně" není žádná prča. Nadanější lajneři se naučí přejít desetimetrovou "lajnu" po hodině, dvou tréninku. Naučit se to ale může asi každý, podobně jako jízdu na kole. Slackline způsobuje závislost. Aby člověk přešel lajnu, je potřeba hodně soustředění, vůle a trpělivosti. Je to nezvyklý pohyb, balancovat na úzké "lajně" kdesi nad zemí. Každé přejití, překonání delší vzdálenosti nebo další povedený trik přináší slušnou dávku adrenalinu. Lajna klade nárok na nohy, záda, a ruce lajnera (zdvižené a klátící se ve vzduchu při balancování). Při chůzi dostává zabrat i břicho, nejvíc šikmé břišní svaly. Lajner musí mít při balancování zpevněný a vzpřímený trup, což je určitě fajn pro mnoho kancelářských homo sapiens. Rozpažené ruce cca po hodině začínají bolet, stejně jako záda a všechny svaly, po několika měsících pravidelného chození si ale tělo zvykne :-).

Slackline má více odvětví. Patří mezi ně lowline (nazývaná také trickline), longline, wasserline (proč někdo zkombinoval angličtinu a němčinu, nechápu) a highline. Lowline jsou krátké lajny, od 10 do cca 30m, napnuté do jednoho metru výšky nad zemí. Jsou určené na statické (sedy, kleky, lehy, různé pózy) a dynamické triky (skoky, surfování). Nejnáročnějšími dynamickými triky jsou salta s dopadem zpátky na lajnu (nejlepší zdokumentovaná parádička je salto vzad s otočkou o 360 stupňů), případně skoky s rotací kolem své osy (i 720 stupňů). Longline jsou dlouhé lajny, které se musí kvůli většímu průvěsu napínat výš nad zemí (1-2,5m, záleží na délce lajny). Pád z nich může být tím pádem víc nebezpečný.
triky na slackline

Přechod longline vyžaduje hodně pevnou vůli, vytrvalost a trénink. Světový rekord padnul letos na jaře v Německu, kde Stefan Junghannss přešel 203m lajnu. Wasserline jsou lajny napnuté nad vodou. Náročnost chození na wasserlajnách spočívá v tom, že soustředění ruší neustále se pohybující a lesknoucí vodní hladina. Highline je nejnebezpečnější a také nejvíc adrenalinovou odrůdou. Lajneři se při přechodu jistí, ale i přesto je potřeba veliké opatrnosti jak při napínání systému, tak při přechodu. Díky výšce a prázdnému prostoru pod nohama je chození okořeněné pořádnou dávkou strachu a fantastickým požitkem z úspěšného přechodu. Také výhledy ve výšce ze skalních vrcholků jsou příjemně romantické ;-).

Jak je to s bezpečností
Je slackline nebezpečný? Ano, je, největší roli ale hraje lidský faktor. Jednoduše řečeno, blbec na lajně může přijít i o život. Pokud ale člověk respektuje bezpečností opatření a při chození dává pozor, riziko je vyloučené, nebo aspoň minimalizované. Stejně jako u lezení, člověk by si měl dát pozor na zbytečné riskování. K čemu riskovat život nebo zdraví jen kvůli větší dávce adrenalinu?

Člověk by nikdy neměl na lajnu nastupovat lehkovážně. Z lajny se totiž nepadá - lajna vystřeluje. Při zatížení se napne stejně, jako když napínáte tětivu luku. Pokud člověk padá, lajna mu ještě pomůže a "vystřelí ho". Správnému padání se ale člověk naučí nejpozději po několika tvrdých pádech ;-). Jde o to, v nebezpečné situaci sesmeknout nohu z lajny a spadnout z ní dobrovolně a kontrolovaně. Sám jsem zažil několik bolavých pádů, které byly způsobené buď tím, že jsem nedával pozor, nebo jsem byl unavený a nebyl jsem schopný se soustředit. Že jsou pády z longline nebezpečnější, je asi jasné. Padá se z větší výšky a lajna i víc vystřeluje, je v ní nastřádaný o dost víc energie. Nikdo by tedy neměl na longline nastupovat, pokud bezpečně nepřejde kratší lajny, které takovou energii nemají. U longline je ještě jeden zádrhel, nastupuje se na ní totiž ze sedu nebo ze dřepu. Už to samotný vyžaduje trochu cviku, není to nic pro lajnaře-zelenáče.
Highline je kapitola sama pro sebe. Jištění a zabezpečení lajny je důmyslné, takže se vše zdá být bezpečné. Stejně jako u horolezení se ale musí dbát na ochranu a perfektní stav veškerého používaného materiálu. Pro highline se většinou používají lajny s nosností 3,5 tuny. K přetrhnutí takových lajn přesto může dojít, pokud používáme zašlou lajnu, která je navíc přes rok napnutá venku na dešti, v mrazu a vedrech. Bezpečnost highline je pojištěná na třech úrovních. Zaprvé je to několikanásobné kotvení lajny u obou krajních bodů ("pavouk", viz foto níže). Za druhé je to dynamické horolezecké lano, které se napíná pod lajnu a páskou k ní "přitejpuje". Toto lano je pojistkou pro případné přetrhnutí lajny. A za třetí, lajneři se jistí proti pádu, chodí se v sedáku a lajner se k lajně připoutává smycí s karabinami. Přesto není vyloučené riziko úrazu. Highline je novinka a neexistuje žádná společnost typu Petzl, která by koumala nad bezpečnostními prvky pro slackline a highline a testovala používaný materiál. Systém zabezpečení highline vychází jednoduše z pudu sebezáchovy, a pak také z chyb. Nevím o tom, že by se na highline někdo zabil, ale úrazů už asi bylo dost.
Na co si dát při přechodu highlajny pozor? Zaprvé je věcí každého, zda důvěřuje těm, kdo lajnu napínali. Takže je určitě dobré si promyslet tohle. Další věcí je opatrnost při nástupech a sestupech, kde může dojít k pádu a nárazu do kotvícího bodu (skály, stromu, věžáku - chodí se i v centrech měst mezi budovami). Důležitým faktorem je také pevnost kotvících bodů. Skála nesmí být narušená, naprasklá…

Jak s lajnama začít?
Tady je několik typů pro ty, kdo si poprvé stoupnou na lajnu. Je dobré se na lajnu dobře obout, ideální jsou vietnamské nebo jiné kecky s tenkou podrážkou, ve kterých budete lajnu dobře cítit, a které vám budou chránit chodidlo při pádu. Dá se chodit také naboso, výhodou je lepší cit, ale pády víc bolí a taky si musíte dát pozor, kam padáte (do parků obvykle chodí pejskaři :-O). Když si stoupnete na lajnu, ačkoli se vám to bude zdát nemožné, nekoukejte se pod nohy. Zpevněte trup (břicho, záda), vyberte si jeden bod na protější straně lajny, soustřeďte se na něj a vyjděte. Soustředění na jeden bod vám pomůže v celkovém soustředění. Při začátcích je normální, že neuděláte ani jeden krok. Také jakmile položíte na lajnu nohu, začne se vám klepat a nebudete schopni ji uklidnit a v klidu na lajnu vystoupit. To je normální, pokud se nenecháte v těžkých (pro někoho hoodně těžkých) začátcích odradit, nakonec uspějete a lajny vás začnou bavit. Desetimetrová lajna se dá přejít po jednom odpoledni pádů a nejistých pokusů, záleží asi na vůli a taky na nadání. Kdo ale jednou celou lajnu přejde, stává se závislým a na lajny už nedá dopustit. Po několika týdnech trénování se vám přestane třást celé tělo, přejítí desetimetrovky se pro vás stane samozřejmostí a lajnu si začnete pořádně užívat.

takhle se chodí na longline

Desetimetrová lajna včetně ráčny se dá v železářství pořídit za cca 400 Kč. K tomu je potřeba si koupit smyce, kterými se lajna upevní kolem stromů. Ty se dají pořídit v mnoha outdoorových shopech typu Hudy. Aby stromy ani smyce netrpěly, dává se pod ně kolem kmene koberec. Jakmile přejdete desetimetrovku, nezbývá, než pořídít delší :-). V Čechách existuje jen jeden oficiální nedávno založený slackshop - www.slackshop.cz, jinak se lajny dají koupit přes lidi, kteří se tomu více věnují a leží jim na půdě kluba lajn ;-). Nejlepší je zajet na slek festival a lajnu koupit přímo tam, nebo se poptat na fóru webu www.slacklive.cz. Tam najdete taky hromadu fotek, článků, tipů, a třeba kalendář plánovaných akcí. Je tam i kontakt na lajnera, který prodává sety kvalitních 15 a 20m lajn (sám mám jednu doma a nemůžu si jí vynachválit). Ceny delších lajn se pohybují kolem 20 Kč za metr, což je celkem v pohodě, hluboko do kapsy ovšem budete muset sáhnout, až budete chtít koupit napínací systémy. Na napínání longline se používají různé systémy, takže konečná pořizovací cena včetně lajny se může vyšplhat k několika tisícům. Systém, se kterým jsem se setkal já, se skládá ze dvou kladek, horolezeckého brzdného systému gri-gri, hromady karabin, pár dalších kovových hračiček kterým nerozumím a 40m statického lana. Vřele ale doporučuji začít na krátké lajně a po přejítí se začít učit různé triky. U toho se dá vydržet dlouho, a když občas zajedete na nějaký festiválek, budete si moct longlajnu vyzkoušet tam :-).

S jakýmikoli dotazy se obraťte buď na mě: stepan(tecka)horacek(zavineme)seznam(dalsitecka)cz, nebo použijte zmíněné fórum na www.slacklive.cz, denně ho navštěvují různí borci a rádi vám poradí. Slack zdar!


monstrózně dlouhá highline, 40m, na to bych nevlez
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 gini gini | 22. dubna 2009 v 21:14 | Reagovat

Fandím slacklinu a těším se, až si o víkendu poprvé po zimě zablbnu (zapadám) na lajně  :-D

2 B-Tomas B-Tomas | 23. dubna 2009 v 9:21 | Reagovat

Super článek.Ale ja s těma lajnama nějak nevím :-!

3 gini gini | 23. dubna 2009 v 10:17 | Reagovat

Řekla bych, že horolezci by měli vyzkoušet lajny povinně  :-P. Je to fakt sranda, zkoušet celý odpoledne ujít víc, než 2 kroky (tedy aspoň 2 a půl).

4 Štěpán Štěpán | 24. dubna 2009 v 12:56 | Reagovat

to B-Thomas: Jak, nevíš? Musíš zkusit, ne?  8-)

5 B-Tomas B-Tomas | 24. dubna 2009 v 19:42 | Reagovat

No jo se z toho asi nevykecám. :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"