Červen 2009

Výlet na Střekov

9. června 2009 v 11:28 | suzann |  Výlety ven
"Vymyslel jsem spoustu nápadů, aúúúú
co podporujou hloupou náladu, aúúúú
hodit klíče do kanálu, sjet po zadku holou skálu, v noci chodit strašit do hradu. Aúúúú"

Strašení na hradě v noci jsme si tedy nedali, ale hrad Střekov jsme omrkli v sobotu 6.6.2009. Vybírám nejzajímavější fakta: odzdola až nahoru (napříč celým hradem) je prý 202 schodů. Tomáš z toho vytvořil legendu: v hradní bráně můžete najít dělové koule z ostřelování hradu Laudony, no a když vydělíte spočítané schody počtem nalezených koulí, získáte věk vašeho manžela. A kdybyste něco nevěděli, zeptejte se Tomáše.
Němci jsou obecně vzato bohatší než my. Není se čemu divit. Požádali jsme jednoho, aby nám 3x stiskl spoušť u foťáku, a on pak na naše "díky" vybalil, "Hundert kronen!" Takhle se na to musí!

Nevíte, jak si vybrat lezečky?

5. června 2009 v 13:02 | suzann |  Lezecká technika
Jako začátečník si vyberte lezečku, která vám skutečně padne. Možná to zní uhozeně, ale pokud se necháte strhnout radami lezců-profíků "Lezka má být aspoň o číslo menší než noha!", asi pak budete trpět a odradí vás to. V dobře padnoucí lezečce byste měli mít minimum prostoru, prsty ohnuté, ale ne zkroucené. Bota se časem propotí a o něco se vytáhne, většinou o půl čísla. Toto platí v případě lezeček vyrobených z přírodní kůže, lezečky ze syntetické kůže se vytáhnou méně. Ovšem co je hodně malé, malé zůstane.


Chci si dobře vybrat batoh

4. června 2009 v 11:14 | suzann |  Outdoorové vybavení
Až budu vybírat nový batoh, budu myslet po dosavadních zkušenostech hlavně na tyto věci: ramenní popruhy musí být dobře dotáhnutelné. Stačí mi i náklad o hmotnosti běžného nákupu, abych silně pocítila, že dotáhnutí na mém batohu nestačí, že bych potřebovala popruhy ještě tak o 3-4 centimetry kratší, aby mi seděl na zádech přesně tak jak má, a díky tomu jsem bez problémů odnesla i těžký náklad. Určitě i menší batoh musí mít bederní popruh. Opět proto, že když musíte nést těžké zavazadlo, bederák hodně uleví (lze na něj přenést a tak lépe odnést až ½ hmotnosti nákladu).
Taky budu myslet na kvalitní zipy. Doma mi leží asi 10 let starý velkoobjemový batoh, který používám jen parkrát do roka na tábory, kempy apod. Má všechny zipy přervané v půlce. Není moc příjemné procvičovat při balení batohu navíc jemnou motoriku prstů :-).
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"