Budovské skály

2. června 2012 v 22:05 | Jan Kukla |  Výlety na skály
Jednoho krásného květnového sobotního dne se sebrala 5ti členná parta lidí, vzala si lana, sedáky, karabiny a lezky a sedla do auta s cílem pokořit pár vrcholků skal. Tentokráte nás čekali Budovské skály, nedaleko Ústí nad Labem. Rosnička nám předešlého dne říkala, že bude pršet, ale to nebylo nic co by nás mohlo zastavit v realizaci našeho plánu. Ráno nám na cestu krásně svítilo sluníčko. Autem jsme dojeli až téměř pod skály.Obr. 1: Mapka cesty k cílovému místu (vlevo) a přírodní parkoviště nedaleko skal (vpravo). Ano správně, jde jen o kraj cesty.

Ideální místo na parkování se nacházelo cca 100 metrů od skal tak, že na auto bylo krásně vidět z místa, kde jsme šplhali. Papírový průvodce nás informoval o doslova pohádkových lezeckých cestách. Jak pak by ne, když si můžet vybrat mezi Mankou, Cipískem nebo Krtečkem. Obtížnosti se pohybovaly mezi 2-5, což nám pro tento den vyhovovalo, jelikož s námi byl nový přírustek, Lucka, která nikdy skály nezdolávala.

Obr. 2: Příprava cesty jejím vyvedením (vlevo), slaňování a jištění (uprostřed) a záběr části hlavního sektoru při zdolávání (vpravo).

Když se zrovna nelezlo, tak se doplňovala energie v podobě chleba s klobáskou a dalšími dobrotami. Některé to zmohlo na tolik, že se uchýlili ke čtení knih.

Všichni účastníci cesty hravě vylezli. Největším problémem snad byl úsek na cestě:"Cesta středem" kousek od zapisovatelské knihy, kde to vyžadovalo větší míru obratnosti a síly. Nakonec i tuto pasáž všichni úspěšně zdolali.

Obr. 3: Mapky 2 ze 3 sektorů. My jsme se vybrali e,d a m,n,o,s.

Kolem 13:00 jsme již byli všichni nasyceni lezením a tak jsme se rozhodli navštívit nedaleké vodopády. Při zdolávání malého kopce jsme ještě jednou obdivovali skály, tentokrát téměř z ptačí perspektivy. Došli jsme ke křižovatce pak dále po turistické značce, až se došlo k malé kapli. No spíše kapličce, zde se však muselo jít kolem místních zahrad po celkem nepěkné cestě. Když pomineme kdejaké brouky, co se s námi chtěli cestou seznámit, byla to cesta poměrně nepříjemná, hlavně po dopoledním lezení. Dorazili jsme ke strouze, kde byla akorát pneumatika a kdo ví co ještě. Po tomto kulturním zážitku, jsme se rozhodli již dále nepokračovat k vodopádu a nastavili jsme nový kurz. V tuto chvíli už to bylo akorát k autu. Nad hlavami se začali sbíhat černé mraky a ve chvíli, kdy jsme nastoupli do auta začalo pršet. Tomu se říká vemi přesně naplánovaný výlet.

Více fotek naleznete na Facebookovém profilu: K.O.S. - Křesťanské outdorové společenství

Pokud by jste chtěli navštívit skály také, můžete využít stejného průvodce. Je zdarma ke stažení na papous.webnode.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"