Putování po sklářské stezce

10. června 2012 v 20:17 | Lucie |  Výlety ven

Reportáž z putování po sklářské stezce


V sobotu jsme se v hojném počtu, malí i velcí, vydali po stopách středověkých sklářských hutí na Moldavě. V Dubí jsme počkali na vlak a hurá do Moldavy! Tam nás nezastrašil ani chladný severák (nebo jižák?), který se nám hned od začátku snažil zalézt pod naše outdorové vybavení.Obr. č. 1: Nádraří v Dubí (vlevo) sklářská pec (uprostřed) a nalezené roztavené sklo uvnitř pece (vpravo).

Objevili jsme naučnou stezku a vydali se po červené. Brzy jsme dorazili k replice středověké sklářské pece a uvnitř našli i roztavené sklo! Po důkladném prohlédnutí a prozkoumání jsme se chystali pokračovat dál. Ale kde je značka? Hledali jsme a hledali, až jsme nakonec museli vyslat do okolí zvědy. Značku objevil Zdeněk, a tak jsme v našem putování mohli pokračovat dál.

Během naší cesty jsme narazili nejenom na sklářské pece, ale i na různá zvířata - nejspíše velmi vzácné druhy. Zde se především projevily talenty zoologa Davida, který ještě před odjezdem z Dubí objevil tvora podobného housence (hróóózně chlupatého) a nějakého hmyza s dlouhýma nohama (asi mladého sršně). No, a později se svými kamarády našli malé čtyřnohé šedivé zvířátko s dlouhým ocasem, které bylo identifikováno na mládě divočáka (jen tak mezi námi - byla to myš, ale pššššt). Na cestě od sklářské hutě jsme zahlédli velmi vzácný druh ptáka, který seděl nad vchodovými dveřmi jednoho domu. Když nereagoval ani na zásah klackem, zjistili jsme, že tam sedí už hodně dlouho. :-)

Obr. č.2: Různé druhy zvířátek (respektive hmyzu), který jsme na své cestě potkali.

Po malé přestávce na svačinu a čekání na pastora jsme pokračovali v cestě. Za chvíli se opakovala naše oblíbená aktivita "hledání značky" a hádejte... No jasně, objevil ji zase Zdeněk. A tak jsme došli k dalšímu místu, kde dříve stávaly sklářské hutě. Po červené jsme pokračovali až na nádherné, zelené a širé pláně a přes ně sestoupili zpátky do civilizace. Někteří členové naší výpravy si u ohradníku na divoký skot zahráli hru "Koho proud zasáhne" a vlastně ani nevím, kdo vyhrál. :-)

Obr. č. 3: Hraniční potok, místo, kde stávaly sklárny (vlevo), cesta přes pláně (uprostřed) a sestup do civilizace (vpravo).

Po dalším krátkém odpočinku u vodní nádrže v Dolní Moldavě jsme vyrazili dál po naučné stezce. Šli jsme a šli a šli, viděli plno zajímavých věcí, a že by jsme zase minuli značku? I když jsme mířili do Nového Města, nakonec jsme vyšli kousek od nádraží v Moldavě. Protože vlak jel zpátky k domovu až za dvě hodiny, jedna část naší výpravy se rozhodla pokračovat pěšky do Dubí a druhá do bližšího Nového Města. Po cestě do Nového Města se povedlo jednomu nejmenovanému bratrovi Tomášovi oklamat české turisty, kteří se u bistra občerstvovali. Na jejich pozdrav "Grüss Gott" odpověděl s německým přízvukem "Dobrá den" a to je fakt zmátlo :-). Naše část výpravy pak zakončila výlet hróóózně slanou nudlovou polévkou a klobásou v hospodě. A jak to bylo s druhou skupinou se musím ještě zeptat. :-)

Obr. č. 4: Vodní nádrž na Dolní Moldavě (vlevo) a pohled na nádraží po zmeškání vlaku (vpravo).

Více fotek naleznete ve fotogalerii a na facebooku: KOS - křesťanské outdoorové společenství
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Termíny výletů, nové články a podobně pište na: "blog.kosu (zavinac) gmail.com"